Правила

Ендуро – універсальна дисципліна.
Колись давним-давно гонки на гірських велосипедах представляли собою їзду по лісах, полях і всьому, що потрапляло під колеса, з такою швидкістю, з якою міг їхати велосипедист. У той час це була єдина дисципліна, доступна для спортсмена, чия спеціалізація – гірський велосипед.
Згодом, велосипеди ставали більш прогресивні, рівень велосипедистів поліпшувався, що в підсумку призвело до появи гонок зі стартом з найвищої точки і спуском вниз, до фінішу. Так було покладено початок даунхілу (англ. Down-hill – «вниз з пагорба»), що назавжди розділило позашляховий велоспорт на крос-кантрі (англ. Cross-country – «пересічена місцевість») і даунхіл.
Не так давно (у Франції в 2003 році) на світ з’явиласяще одна дисципліна, якої вдалося об’єднати кращі риси даунхілу та крос-кантрі. Вона стала відома під назвою «Ендуро» (англ. Enduro від лат. Indurare – винести, витримати, витерпіти).
Ендуро є велогонка, в рамках якої вимірюється тільки швидкість проходження певних ділянок. Гонщики проїжджають такі ділянки протягом 1-2 днів. На проміжних відрізках траси заміри не роблять, але гонщик повинен встигнути доїхати до часу старту наступної ділянки, відомому йому заздалегідь. Відстань між ділянками може бути кілька кілометрів і мати досить великий набір висоти.
Дисципліна ендуроу вібрала в себе все найкраще що є в велоспорті: складні кам’яні секції, велика кількість трас на техніку і змагання з самим собою на витривалість.

1 Загальніпринципи

Дисципліна велоспорту “Ендуро” була створена з метою стати найбільш складним випробуванням для спортсмена-маунтинбайкера.
Дана дисципліна має на увазі формат гонки з роздільним стартом (англ. Individualtimetrial, ITT – спортсмени стартують окремо, через певні інтервали часу) і спец ділянками (скорочено СД), в рівній мірі показують як технічні навички, так і фізичні можливості учасника.
Мета описаних нижче правил – визначити рамки дисципліни, тоді як більш детальні правила, що не входять в протиріччя з загальними, організатор змагань може задавати на свій розсуд в залежності від унікальних особливостей кожної гонки.
2 Віковікатегорії
Юніори – до 18 років включно.
Open – категорія для учасників віком від 19 років включно, які не мають досвід участі в змаганнях.
Жінки – жіноча категорія.
Еліта – категорія для будь-якоговіку, для осіб, які мають досвід участі в змаганнях.
Майстри – всі учасники віком від 35 років включно.
Організатори мають право виключити категорію, за умови реєстрації менше 5 учасників.
По закінченню змагань, всі учасники отримують очки в рейтинг.
Учасники категорії «Open» нагороджуються грамотами без можливості отримання цінних призів.
Вік учасника визначається станом на 31 грудня року проведення змагань.
Протягом всієї серії гонщик зобов’язаний брати участь в одній категорії.

3 Траса

3.1 Структура

Ендуро гонки припускають максимальне використання трейлів і рельєфу, які доступні організаторам. Допускається включення підйомівв СД, якщо цього вимагають кращі з доступних трейлів.

3.2 Транзитні ділянки

Реалізація кожної транзитної ділянки допускає механічні способи підйому (канатна дорога і т.п.), і підйоми своїм ходом (педалювання), а також їх комбінації, але хоча б один з підйомів по транзитному шляху повинен здійснювався своїм ходом.

3.3 Спец-ділянки (СД)

Всі СД повинні бути орієнтовані на спуск і на перевірку техніки і навичок їзди, але, в залежності від рельєфу – можуть мати пологі ділянки і підйоми не більше 20% довжини всього СД.
Загальний час в заліку кожної гонки обчислюється шляхом підсумовування часу проходження кожнї СД.
Старт і фініш кожної СД повинні бути чітко зазначені на карті, що надається організатором.

3.4 Покажчики та розмітка

Карта маршрутівповинна бути складенаорганізаторами і демонструватися при реєстрації. Учасникиповинніознайомитися з картою і запам’ятати маршрут перш, ніж покинуть стартові ворота.

3.4.1 Варіанти розмітки траси

Натягнута стрічка повинна бути використана в форматі воріт з двох сторін відт раси. Таким чином учасник повинен проходити трасу, проїжджаючи між стрічками, не пропускаючи жодних воріт. Пропуск воріт вважається зрізанням траси. Використання непарних елементів розмітки допускається у вигляді висячих над трасою стрічок або вказують напрямок знаків. Поодинокі елементи розмітки служать виключно в якості візуальних орієнтирів для напрямку траси або позначення попереджень про складні елементи траси. Райдери можуть проїжджати поодинокі елементи розмітки з будь-якого боку.

4 Вимоги до змагань

4.1 Формат гонки

Індивідуальний старт на кожної СД
Кожна СД не може бути використана для проходження більш, ніж 2 рази за гонку, крім випадків виникнення непередбачених обставин (наприклад – екстремальні погодні умови)

4.2 Тренування

Офіційні тренування на трасі повинні бути передбачені організатором перед кожними змаганнями. Деталі про час тренувань повинні бути заздалегідь опубліковані в регламенті перегонів.
Карта трас повинна бути опублікована не пізнішеніж за два дні до кожної гонки (не включаючи дні тренувань).
Інформація про місцепроходження трас може бути надана у вигляді карти, або GPS-треків.
Після публікації карти всі СД можуть бути закриті для катання до початку офіційних тренувань. Кожен учасник, який буде кататися по закритим СД буде дискваліфікований.

4.3 Організація підйомів

Під час гонки заборонено використання приватного / командного транспорту учасниками гонки. Якщо змагання припускають використання підйомника в день гонки, гонщикам повинні бути надані рівні можливості по їх використанню.
Всі деталі використання транспорту для підйомів на кожному заході повинні бути озвучені організатором.

4.4 Порядок старту категорій

Порядок старту за категоріями здійснюється в наступному порядку:
1. Жінки
2. Юніори
3. Open
4. Майстри
5. Еліта
Всі хто запізнився повинні стартувати по інструкції судді на старті. Не існує регламентованого порядку старту тих, хто запізнився для того, щоб дати їм можливість продовжити гонку, не заважаючи іншим учасникам.
Гонщики що запізнилися отримають фіксований штрафний час.

4.5 Вимоги до велосипеда і екіпіровці

Гонщик зобов’язаний брати участь в рамках одних змаганнь на одній рамі. Заміна рами (або велосипеда) під час гонки карається дискваліфікацією.
Всі гонщики зобов’язані використовувати шолом під час змагань, включаючи проходження СД і транзиту між ними. Шолом повинен відповідати вимогам організаторів кожної гонки. Посадка, стан і придатність шолома знаходяться під відповідальністю гонщика.

5 Штрафи і умови дискваліфікації

5.1 Зрізання траєкторій

Кожен учасник, який, намагаючись заощадити час, вибирає траєкторію поза розмітки траси, повинен бути дискваліфікований.
У разі не навмисного перетину розмітки траси, гонщик зобов’язаний повернутися в точку перетину і тільки після цього продовжити рух по трасі.
Організатор гонки може застосувати покарання у вигляді штрафних хвилин, в разі, якщо гонщик, зрізавши траєкторію, не отримав переваг.
Кожен спортсмен повинен розуміти, що минаючи правильну траєкторію, він ризикує бути дискваліфікованим.

5.2 Нелегальна зміна траси

Навмисна зміна розмітки, знищення дерев і гілок на них, а також переміщення каменів на трасі заборонено і карається штрафом в 3 хвилини до загального часу заїзду гонщика.
Допускається чистка траси від сміття і повалених гілок, не передбачених організатором.

5.3 Запізнення на СД / Пропуск старту

Гонщики що запізнилися на старт повинні слідувати вказівкам судді на старті для того, щоб приступити до гонки.
Кожен гонщик, який запізнився на старт СД більш, ніж на 10 хвилин після його призначеного часу, повинен бути дискваліфікований.

5.4 Незаконна стороння допомога

Кожен учасник, який скористався допомогою без узгодження з організатором або маршалами, повинен бути діскваліфіцрован.

5.5 Неспортивну поведінку

Будь-яку зневажливу поведінку, виявлену до інших учасників гонки, суддям і організаторам змагань, може спричинити за собою дискваліфікацію гонщика.
Якщо спортсмен навмисно не пропускає більш сильного гонщика на трасі, така поведінка, також, визнається неспортивною і карається стягненнями на розсуд судді, аж до дискваліфікації.
Вживання алкогольних напоїв і наркотичних засобів учасником змагань в зоні проведення змагань карається дискваліфікацією спортсмена.

5.6 Накладення стягнень

Організатор гонки несе відповідальність за застосування стягнень і має останнє слово при винесенні рішень.
Організатор може призначити спеціальних “курсуючих маршалів”, які можуть переміщатися по різних спірних точках гонки на їх розсуд. Такі маршали зобов’язані повідомляти організатору про всі виявлені під час змагань порушення.
Кожне стягнення повинно бути зареєстровано організатором протягом 30 хвилин після фінішу останнього учасника на останньому СУ.

5.7 Рекомендовані типи стягнень

Порушення Штраф
Запізнення на старт Запізнення на 5+хвилин = 1-хвилина штрафу
Запізнення на 10+ хвилин=дискваліфікация
Інше порушення на старті
(фальшстарт або старт з ходу)
Від 5 сек на вибір судді
Зрізання з трасси і порушення розмітки Від 30 сек.На вибір судді або дискваліфікация
Нелегальнa зміна траси 3 хвилини
Нелегальна допомогу з боку Дискваліфікация
Заміна рами Дискваліфікация
Втрата номера 30 секунд
Неспортивна поведінка На вибір судді або дискваліфікация

6 Інформування

Регламент гонки повинен бути доступний з моменту анонсування гонки і містити в собі інформацію про формат гонки, попередньому розкладі і про особливості правил етапу.
Офіційний технічний гід про гонку повинен бути опублікований за тиждень до кожного етапу серії. Він повинен містити в собі детальну програму заходу, інформацію про локації, місцеві правила і особливості, який кожен гонщик зобов’язаний знати.
Відповідальність за ознайомленням з технічним гідом лежить на кожному гонщику.
Незнання правил не звільняє від відповідальності.
Кожен етап повинен включати в себе брифінг (коротка прес-конференція інформативного характеру) з учасниками перед початком змагань. На ньому обговорюються зміни в правилах, траєкторіях, таймінг та інших деталях розмітки, пунктів харчування, пунктів першої медичної допомоги і т.д. Неявка гонщика не може бути виправданням, в разі порушення правил.

7 Рейтинг, очки, титули

Організатори нагороджують учасників з найбільшою кількістю рейтингових очок.
Загальний залік йде по сумі кращих результатів, показаних на всіх етапах кубка.
Загальний переможець буде нагороджений титулом Чемпіона (Чемпіонки) ендуро змагань.

Таблиця нарахування очок за підсумками гонки

Місце Эліта Жінки Юніори Майсти Open
1 400 300 300 300 300
2 350 250 250 250 250
3 320 220 220 220 220
4 300 200 200 200 200
5 290 190 190 190 190
6 280 180 180 180 180
7 270 170 170 170 170
8 260 160 160 160 160
9 250 150 150 150 150
10 240 140 140 140 140
11 230 130 130 130 130
12 220 120 120 120 120
13 210 110 110 110 110
14 200 100 100 100 100
15 190 90 90 90 90
16 180 80 80 80 80
17 170 70 70 70 70
18 160 60 60 60 60
19 150 50 50 50 50
20 145 45 45 45 45
21 140 40 40 40 40
22 135 35 35 35 35
23 130 30 30 30 30
24 125 25 25 25 25
25 120 20 20 20 20
26 115 15 15 15 15
27 110 10 10 10 10
28 105 5 5 5 5
29 100 3 3 3 3
30 95 1 1 1 1
31 90
32 95
33 90
34 85
35 80
36 75
37 70
38 65
39 60
40 55
41 50
42 45
43 40
44 35
45 30
46 25
47 20
48 15
49 10
50 5